2016 Pacific Cup

Report Date 18 Jul 2016 08:00 PDT Provisional.

KOLEA Doublehanded 1 () start 11 Jul 2016 10:25:00 PDT

Name (Rating) SkipperTypeLatLonMiles To GoDay RunCMGDay VMGEstimated FinishElapsed TimeDiv RankBehind Div FirstGroup Rank/DeltaPacCup Rank/Delta
Alchimiste (616.0) Amanda Kleha Archambault A27 29-45 145-57 808 264 259 10.8 kt 22 Jul 15:07 11d 07:42:07 3 18:38:41 9 / 18.6h 10 / 18.6h
Alternate Reality (635.0) RETIRED/DNF
Dart (629.0) DNS-Did not start
Evermoore (645.0) Rhys Balmer Moore 24 30-05 144-42 873 199 198 8.2 kt 23 Jul 05:53 11d 22:28:15 2 16:44:19 7 / 16.7h 7 / 16.7h
Mas! (642.0) Mark English Moore 24 28-31 145-27 791 187 187 7.8 kt 22 Jul 11:25 11d 04:00:26 1 - 1 / 1 /
Nozomi (622.0) Rowena Carlson Cal 40 29-12 144-57 834 169 167 7.0 kt 22 Jul 20:49 11d 13:24:01 4 20:53:34 13 / 20.9h 15 / 20.9h
sanguine (632.0) Keith Fullenwider Tartan 3800 31-19 142-08 1024 145 142 5.9 kt 24 Jul 23:24 13d 15:59:37 5 2d 17:44:10 29 / 65.7h -
Zipper (626.0) DNS-Did not start

NORTH SAILS Doublehanded 2 () start 12 Jul 2016 11:40:00 PDT

Name (Rating) SkipperTypeLatLonMiles To GoDay RunCMGDay VMGEstimated FinishElapsed TimeDiv RankBehind Div FirstGroup Rank/DeltaPacCup Rank/Delta
California Condor (481.0) Hill Blackett III Antrim Class 40 26-54 147-43 638 266 260 10.8 kt 20 Jul 19:37 8d 10:57:48 3 20:40:39 17 / 27.5h 21 / 27.5h
Double Espresso (591.0) Jason Lauer Olson 30 29-30 140-50 1034 198 182 7.6 kt 24 Jul 01:06 11d 16:26:28 5 1d 10:54:19 22 / 41.8h 29 / 41.8h
Mirador (559.0) Eric Devaney Antrim 27 32-04 138-16 1219 145 141 5.9 kt 26 Jul 14:14 14d 05:34:08 6 4d 18:25:59 33 / 5.1d 40 / 5.1d
Sailing For ALS (578.0) Charles DEVANNEAUX BENETEAU FIRST 30E 29-59 144-02 899 179 178 7.4 kt 22 Jul 16:51 10d 08:11:58 2 10:08:19 8 / 17.0h 8 / 17.0h
Spadefoot (590.0) Christina Wolfe Schumacher 28 30-12 142-11 989 189 188 7.8 kt 23 Jul 13:29 11d 04:49:55 4 23:52:16 20 / 30.7h 25 / 30.7h
Wolfpack (569.0) Melinda Erkelens MORC30 29-25 145-22 822 248 245 10.2 kt 22 Jul 01:33 9d 16:53:09 1 - 2 / 6.9h 2 / 6.9h

LATITUDE 38 Cruising Division () start 11 Jul 2016 10:40:00 PDT

Name (Rating) SkipperTypeLatLonMiles To GoDay RunCMGDay VMGEstimated FinishElapsed TimeDiv RankBehind Div FirstGroup Rank/DeltaPacCup Rank/Delta
Aeriagnie (596.0) Cecile Schwedes C&C 40 Tall Rig Sloop 31-38 141-38 1056 140 116 4.8 kt 25 Jul 09:25 14d 01:45:17 9 1d 10:46:40 - / -
Agasea (575.0) Gene Scott Jeanneau SO43DS 29-45 142-21 969 165 161 6.7 kt 24 Jul 06:34 12d 22:54:12 6 20:00:05 - / -
Alegria (595.0) RETIRED/DNF
Aquavit (551.0) Michael Hutchison Jeanneau 42i P 29-29 143-12 922 177 161 6.7 kt 23 Jul 17:54 12d 10:14:57 8 21:08:49 - / -
Bear Boat (612.0) Paul Koenig Jeanneau 40.3 28-34 141-09 997 154 145 6.0 kt 24 Jul 14:42 13d 07:02:12 2 6:51:35 - / -
Cetacea (605.0) RETIRED/DNF
Pacem (560.0) Chris Berge Islander 48 29-17 143-43 893 191 187 7.8 kt 23 Jul 10:26 12d 02:46:46 3 8:30:09 - / -
Rapture (619.0) Gregory Newman Caliber 40 LRC 31-15 142-07 1023 139 138 5.8 kt 24 Jul 22:44 13d 15:04:39 4 10:52:32 - / -
Sierra (577.0) Hal Lynam 2004 Beneteau 423 29-13 142-00 971 167 167 7.0 kt 24 Jul 07:14 12d 23:34:26 5 19:31:18 - / -
Ticket II (515.0) Rick Niello Jeanneau 57 27-39 146-07 735 204 204 8.5 kt 22 Jul 24:04 10d 16:24:07 1 - - / -
Vera Cruz (571.0) Michael Johnson Beneteau First 40 32-44 144-50 964 148 145 6.0 kt 24 Jul 05:12 12d 21:32:30 7 20:56:22 - / -

HONU Division A () start 11 Jul 2016 10:10:00 PDT

Name (Rating) SkipperTypeLatLonMiles To GoDay RunCMGDay VMGEstimated FinishElapsed TimeDiv RankBehind Div FirstGroup Rank/DeltaPacCup Rank/Delta
Cassiopeia (651.0) Kit Wiegman Islander 36 31-57 143-22 993 159 143 6.0 kt 24 Jul 14:01 13d 06:51:28 3 1d 12:48:33 25 / 45.7h 32 / 45.7h
Nicole (650.0) Mel Morrison Orion 35 30-11 142-02 995 155 155 6.5 kt 24 Jul 14:44 13d 07:34:19 4 1d 14:05:55 27 / 47.0h 33 / 47.0h
Psyche (622.0) RETIRED/DNF
Redhead (622.0) Walter Smith Cal 40 29-02 146-08 776 203 203 8.5 kt 22 Jul 08:32 11d 01:22:24 1 - 3 / 8.9h 3 / 8.9h
Serenity (648.0) RETIRED/DNF
Shadowside (660.0) Lad Burgin Allied Mistress MKIII - Ketch 29-45 139-23 1109 139 139 5.8 kt 26 Jul 04:36 14d 21:26:33 5 2d 22:13:08 32 / 79.1h 39 / 79.1h
Windswept Lady (613.0) Kerry Sheehan X-Yachts X-362 Classic 28-45 145-16 806 196 195 8.1 kt 22 Jul 14:49 11d 07:39:59 2 11:28:04 12 / 20.3h 14 / 20.3h

WEEMS & PLATH Division B () start 12 Jul 2016 11:10:00 PDT

Name (Rating) SkipperTypeLatLonMiles To GoDay RunCMGDay VMGEstimated FinishElapsed TimeDiv RankBehind Div FirstGroup Rank/DeltaPacCup Rank/Delta
Avion (579.0) Thomas Abbott Bianca 414 33-29 141-54 1107 165 143 6.0 kt 24 Jul 23:02 12d 14:52:09 9 2d 02:48:10 31 / 71.1h 38 / 71.1h
Chance (593.0) Mark Lowry Wauquiez Centurion 42 30-22 141-26 1028 181 180 7.5 kt 24 Jul 24:04 11d 15:54:07 4 19:47:09 21 / 40.1h 28 / 40.1h
Confetti (554.0) Glen Margolis Farr 44 30-09 140-47 1052 183 152 6.3 kt 24 Jul 06:46 11d 22:36:18 8 2d 00:54:49 30 / 69.2h -
Encore (565.0) Wayne Koide Sydney 36 CR 30-33 144-26 900 201 200 8.3 kt 22 Jul 17:26 10d 09:16:32 2 5:15:33 16 / 25.5h 18 / 25.5h
Ohana (580.0) Steve hocking beneteau45f5 31-22 142-12 1023 185 185 7.7 kt 23 Jul 22:46 11d 14:36:33 7 1d 01:58:04 26 / 46.3h -
RV Aloha (586.0) Ray Sanborn J 109 29-54 142-21 973 203 183 7.6 kt 23 Jul 09:59 11d 01:49:59 3 9:44:30 18 / 30.0h 23 / 30.0h
Shearwater (581.0) Karl Haflinger J35 30-57 141-57 1021 185 180 7.5 kt 23 Jul 22:18 11d 14:08:12 6 1d 00:55:13 24 / 45.2h -
Tiki J (580.0) Scott Dickinson J/42 30-15 143-51 916 205 204 8.5 kt 22 Jul 20:48 10d 12:38:28 1 - 11 / 20.3h 13 / 20.3h
Velocity (577.0) RETIRED/DNF
Viajante (550.0) Bill Williams J44 31-45 144-32 938 208 206 8.6 kt 23 Jul 01:49 10d 17:39:52 5 22:16:23 23 / 42.6h 30 / 42.6h

ALASKA AIRLINES Division C () start 12 Jul 2016 11:25:00 PDT

Name (Rating) SkipperTypeLatLonMiles To GoDay RunCMGDay VMGEstimated FinishElapsed TimeDiv RankBehind Div FirstGroup Rank/DeltaPacCup Rank/Delta
AERO (551.0) Joe Wells Hobie 33 29-41 144-58 848 227 227 9.5 kt 22 Jul 06:43 9d 22:18:25 5 12:42:27 14 / 22.6h 16 / 22.6h
Bullet (581.0) Laurence Baskin Express 37 30-34 142-57 965 202 194 8.1 kt 23 Jul 07:57 10d 23:32:07 7 20:41:09 19 / 30.6h 24 / 30.6h
Elan (581.0) Jack Peurach Express 37 29-23 143-37 900 200 200 8.3 kt 22 Jul 17:14 10d 08:49:37 3 5:58:39 6 / 15.9h 6 / 15.9h
Limitless (581.0) Shawn Ivie Express 37 29-14 144-09 871 215 214 8.9 kt 22 Jul 11:15 10d 02:50:58 1 - 4 / 9.9h 4 / 9.9h
Mirthmaker (574.0) RETIRED/DNF
Nota Bene (589.0) Jack Vetter Beneteau 411 30-25 143-09 952 189 189 7.9 kt 23 Jul 04:46 10d 20:21:16 6 12:54:17 15 / 22.8h -
One-Eyed Jack (586.0) Dawson Jones Express 31-49 141-52 1052 182 178 7.4 kt 24 Jul 06:23 11d 21:58:04 8 1d 16:14:36 28 / 50.2h 35 / 50.2h
Sweet Okole (585.0) Dean Treadway Farr 36 29-55 143-48 907 214 210 8.8 kt 22 Jul 18:50 10d 10:25:36 2 5:16:38 5 / 15.2h 5 / 15.2h
Tiki Blue (580.0) Gary Troxel Beneteau 423 29-34 143-24 915 209 205 8.5 kt 22 Jul 20:31 10d 12:06:13 4 9:49:45 10 / 19.7h 12 / 19.7h

PASHA HAWAII ORR Division D () start 14 Jul 2016 13:10:00 PDT

Name (Rating) SkipperTypeLatLonMiles To GoDay RunCMGDay VMGEstimated FinishElapsed TimeDiv RankBehind Div FirstGroup Rank/DeltaPacCup Rank/Delta
Adrenalin (437.8) Shana Bagley Howe Santa Cruz 50 Custom 30-54 139-24 1136 258 256 10.7 kt 22 Jul 19:38 8d 09:28:15 4 4:49:45 5 / 10.8h 22 / 50.9h
Albion (472.2) Graham Ellis J124 32-00 136-05 1318 186 186 7.8 kt 24 Jul 20:24 10d 10:14:11 8 1d 09:48:53 13 / 39.8h 36 / 79.9h
Chasch Mer (441.9) Gib Black Santa Cruz 50 30-55 136-07 1292 202 202 8.4 kt 24 Jul 12:03 10d 01:53:17 9 1d 18:53:21 14 / 48.9h 37 / 88.9h
Elusive (457.4) Thomas Furlong Club Swan 42 31-10 137-09 1248 227 226 9.4 kt 23 Jul 23:09 9d 12:59:21 6 21:04:40 9 / 27.1h 27 / 67.1h
J World`s Hula Girl (429.6) Wayne Zittel SC50 Mod 31-48 140-59 1090 275 266 11.1 kt 22 Jul 10:05 7d 23:55:35 1 - 2 / 6.0h 17 / 46.0h
Oaxaca (439.4) Michael Moradzadeh Santa Cruz 50 31-55 140-01 1136 255 251 10.5 kt 22 Jul 19:36 8d 09:26:02 3 3:52:20 4 / 9.9h 20 / 49.9h
Riva (482.1) Scott Campbell J46 32-40 137-17 1280 220 220 9.2 kt 24 Jul 08:14 9d 22:04:06 5 15:57:15 7 / 22.0h 19 / 62.0h
Rufless (435.8) Rufus Sjoberg Melges 32 32-01 138-24 1212 272 270 11.2 kt 23 Jul 13:20 9d 03:10:40 7 23:41:11 11 / 29.7h 34 / 69.7h
Surprise (457.3) Robert Hinden Schumacher 46 32-03 139-14 1175 242 239 10.0 kt 23 Jul 04:20 8d 18:10:45 2 2:19:30 3 / 8.3h 9 / 48.4h

BMW OF SAN RAFAEL ORR Division E () start 15 Jul 2016 14:10:00 PDT

Name (Rating) SkipperTypeLatLonMiles To GoDay RunCMGDay VMGEstimated FinishElapsed TimeDiv RankBehind Div FirstGroup Rank/DeltaPacCup Rank/Delta
Buona Sera (387.4) Edward Marez Santa Cruz 70 31-51 136-12 1309 300 300 12.5 kt 22 Jul 22:23 7d 11:13:02 2 17:34:30 6 / 17.6h 26 / 57.6h
Pyewacket (385.4) Roy Disney Andrews 70 32-17 138-22 1220 331 329 13.7 kt 22 Jul 03:39 6d 16:29:32 1 - 1 / 11 / 40.0h
Rio 100 (276.1) Manouch Moshayedi Super Maxi 32-43 143-32 1014 425 389 16.2 kt 20 Jul 20:14 5d 09:04:54 5 1d 07:26:12 12 / 31.4h -
Runaway (347.5) Hector Velarde Andrews 70 31-48 137-17 1257 312 311 13.0 kt 22 Jul 10:57 6d 23:47:42 4 1d 05:05:43 10 / 29.1h 31 / 69.1h
Varuna VI (307.5) Jens Kellinghusen Ker 56 32-22 141-22 1091 387 370 15.4 kt 21 Jul 06:26 5d 19:16:24 3 23:34:24 8 / 23.6h -
Group Ranks are for the PHRF and ORR fleet groups.
Pac Cup ranks only eligible boats based on Certified PHRF rating. Not all boats qualified
_______ _____ActiNav Ocean Race Scorer_____ ______